אודות

דוקו-צ'אלנג' הינה תחרות ליצירת סרטים, שבה עומדים לרשות היוצרים חמישה ימים בלבד כדי ליצור סרט דוקומנטרי קצר (4-7 דקות). כל המשתתפים שיתקבלו לתחרות עובדים על הסרטים באותם ימים, ועליהם לסיים ולהגיש את סרטיהם ביום ובשעה שנקבעו.

בנוסף להגבלת הזמן, עם תחילת התחרות מגרילים יוצרי שני ז'אנרים דוקומנטריים (כמו ביוגרפיה, מוסיקה, תחקיר וכיוצ"ב) ובוחרים אחד מהם, שיקבע את כיווני העשייה והתוכן של הסרט. יוצרי הסרטים שנבחרים לצאת לדרך מרכיבים את הצוותים שאיתם יעבדו על הסרט וכל צוות מקבל את אמצעי ההפקה הדרושים על מנת לצלם ולערוך את הסרט, מבלי להיכנס להוצאות כספיות כדי להשלים את המשימה. מבין הסרטים שייצאו לדרך ייבחרו סרטי הגמר על ידי שופטים ויוצגו בבכורה במסגרת פסטיבל "דוקאביב" לקולנוע דוקומנטרי. בערב זה יוכרזו הסרטים הזוכים ויוצריהם יקבלו פרסים יקרי ערך. לאחר הבכורה, הסרטים שהגיעו לגמר ישודרו בטלוויזיה במסגרת שידורי הרשות השנייה (בערוצים 2 ו-10), באתר האינטרנט של התחרות הישראלית ובאתר הדוקו צ'אלנג' העולמי. חלק מהסרטים יזכו לחשיפה בינלאומית נוספת.

about

הייעוד והחזון

פרוייקט הדוקו-צ'אלנג' נועד לעודד יוצרי סרטים דוקומנטריים ליצור, ולאפשר חשיפה של כישרונם ויכולותיהם בכמה פלטפורמות בארץ ובעולם.

about2

השנים האחרונות היו לשנים של עדנה עבור היצירה הדוקומנטרית. הציוד לעשיית סרטים הוא כיום נגיש יותר מאי פעם, כך שכל מי שמוכן להשקיע זמן ואנרגיה בעשיית סרטים יכול לעשות זאת הלכה למעשה. גם הקהל הרחב הבין סוף סוף שכמה מהסיפורים הטובים והמרגשים ביותר נובעים מן האמת הצרופה של הסרטים הדוקומנטריים. זה לא סוד שלא חסרים סיפורים מרתקים, אמנים בעלי השראה שמבקשים לספר אותם, מסכים להקרין אותם וקהל שיבוא לצפות בהם.

פרוייקט דוקו-צ'אלנג' פותח בארה"ב בידי דוג ווייט מארגון התקשורת הקהילתית KDHX. התחרות בישראל מתקיימת על-פי זיכיון מיוחד של הארגון האמריקני, בעקבות יוזמה של ארי דוידוביץ', שהחליט לייבא את הפרוייקט ולהפיק את התחרות בארץ.

הרעיון לקיים תחרות מתוזמנת מעניק ליוצרים, מלבד תאריך יעד קשיח, גם פרק זמן מוגדר שבו הם רשאים לעבוד על הסרטים שלהם. מתוך הניסיון שצבר בתחרות 48 שעות ובדוקו-צ'אלנג', למד מייסד הפורמט האמריקני שמגבלת הזמן היא אחרי הכל ברכה עבור היוצר. מסתבר שקל יותר ליוצרי סרטים לקחת פסק זמן של 5 ימים מחייהם ולהתרכז בעשיית הסרט, בניגוד למקובל בפרוייקטים ארוכי טווח הנמשכים חודשים ואף שנים.

שנית, המשוב שקיבלו מארגני התחרויות בארה"ב ובישראל מלמד כי האתגר הוא חוויה ממריצה עבור יוצרי הסרטים והוא עוזר להם להתמקד במשימה בדרך חדשה ואפקטיבית. במחשבה ראשונית, זה נראה כמעט בלתי אפשרי להצליח להשלים סרט בזמן כה קצר, אבל זוהי למעשה המהות של התחרות – לעודד יוצרי סרטים לעבוד ישר מהבטן, לקבל החלטות במהירות ולהשלים פרוייקט מורכב תחת לחץ. כשעושים סרט במספר ימים, אפשר ללמוד הרבה מאוד על מה חשוב ומה פחות חשוב בעשיית סרטים, ומתברר שאת השיעורים האלה לא שוכחים במהרה.

שלישית, הדוקו-צ'אלנג' הוא אירוע שמושך יוצרים מכל קצות הקשת – יוצרים בראשית דרכם המקצועית מצד אחד, ומקצוענים מנוסים מהצד השני. ליוצרים עם ניסיון מצומצם ניתנת הזדמנות לעבור את כל תהליך עשיית הסרט בתוך פחות משבוע ימים וללמוד "תחת אש". למקצוענים, לעומת זאת, ניתנת הזדמנות לעבוד על פרוייקט יצירתי אישי מבלי לקחת על עצמם התחייבות של חודשים או שנים ארוכות מחייהם.

מעבר להתנסות הנפלאה של יוצרי הסרטים, התחרות מייצרת תוכנית מרתקת עבור קהל הצופים. מכיוון שכל סרטי התחרות נעשים על אותו נושא ובאותו פרק זמן, קיים רכיב נוסף המחבר את כל העבודות לכדי יצירה אחת שלמה. מעבר לכך, הקהל תמיד מתעניין לראות כיצד תקף כל יוצר ויוצר את המשימה והז'אנר שניתנו לו, בדרכו היצירתית הייחודית.

מפיק ומנהל אמנותי, דוקו צ׳אלנג׳ ישראל: ארי דוידוביץ׳
מפיקה בפועל: אנה סומרשף